"אמא שלו צ'רקסית"

בדיחה ידועה אצל צ'רקסים היא לומר על אדם מפורסם או אדם שהגיע לגדולות - "אמא שלו צ'רקסית" «Ащ янэ адыг» אבל לפעמים, לבדיחה הזאת יש שורשים אמיתיים.
אמא שלו צ'רקסית

מכיוון שיופיה של האישה הצ'רקסית היה ידוע ברבים עוד מימי הקולוניות הגנואזיות לחופי הים השחור במאה ה-12, הרבה מהן נפלו קורבן לסחר עבדים (או לסתם נישואים פוליטיים) שהביא אותן לחצרות מלכים רבים באסיה ובאירופה. גם הגברים הצ'רקסים סבלו לא פחות מסחר העבדים, והדוגמה הקלאסית לכך הייתה במאה ה-14 עם עליית הסולטנות הממלוכית שהסתמכה במידה רבה על רבבות של צ'רקסים, חיילים ושליטים כאחד. 

 הדבר הזה המשיך כמובן גם בזמן האימפריה שירשה אותם ופעמים רבות נשאלתי מי הם הסולטנים הצ'רקסים שהיו באימפריה העות'מאנית.

אז התשובה הקצרה היא שבניגוד לתקופה הממלוכית, באימפריה העות'מאנית לא היו סולטנים "צ'רקסים". מהמעט שאני יודע, ה"צ'רקסיות" של אף אחד מהם לא היוותה גורם משמעותי בתפקודם ובניהול שלטונם. 

יחד עם זאת, היו גם היו סולטנים שהם בנים ובעלים של צ'רקסיות, במיוחד הסולטנים האחרונים של האימפריה.

בתרשים הגניאולוגי למטה, אפשר לראות ששלושה מתוך שבעת השליטים האחרונים של האימפריה הם בוודאות בנים של אישה צ'רקסית: מוראט החמישי, אבדלהמיט השני ואבדלמג'יט השני.

ואם נצליח לומר שבזמיאלם סולטנה – אשתו של מהמט השני, היא בוודאות צ'רקסית (ולא גיאורגית על פי אחת הסברות), הרי שמצאצאיה יצאו חמישה מהשליטים האחרונים של האימפריה העות'מאנית. 

תרשים צאצאים של אבדלהמיט (עבדול-חמיד) הראשון – הסולטן ה-27 של האימפריה העות'מאנית.

אהבתם את התוכן?! שתפו אותו

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך

יום המחול הבינלאומי

יום המחול הבינלאומי מצוין מידי שנה ב-29 באפריל. מחול הוא חלק בלתי נפרד מתרבות הצ'רקסים, וגם הם מציינים יום זה בהופעות פומביות של להקות המחול שלהם בקווקז ובפזורה.

קרא עוד »

יום הדגל הצ'רקסי

יום הדגל הצ'רקסי הוא יום אשר נחגג מידי שנה ב-25 בחודש אפריל. צ'רקסים מכל העולם נזכרים ביום הנפתו ההיסטורי ובאיחוד כל השבטים השונים תחתיו. דגל זה, משמש עד היום כסמל הלאומי היחיד בעבור כל הצ'רקסים הפזורים ביותר מחמישים מדינות בעולם.

קרא עוד »

אפריל

החודש השני בלוח השנה הצ'רקסי היה מתחיל ב-22 באפריל ושמו היה כשם תופעת הטבע הנפוצה בו – "חודש המלטת הכבשים".

קרא עוד »

על קולוניאליזם ודמוגרפיה

הסיפור של הצ'רקסים בקווקז הוא במידה רבה סיפור של עם שהפך למיעוט בתוך בארצו. תוך מאתיים שנה, מספריהם צנחו מאוכלוסייה של מיליונים לאוכלוסייה של עיירה

קרא עוד »

ראש השנה הצ'רקסי

ראש השנה הצ'רקסי נחגג ביום השיוויון האביבי ב-21 בחודש מרץ. זהו יום המסמל את בוא האביב. את ראש השנה, הצ'רקסים היו חוגגים במשך שלושה ימים באמצעות פולחן, ריקודים וביקורי קרובים וחברים.

קרא עוד »

יום השפה הצ'רקסית

היום ה-14 במרץ 2021, מציינים מיליוני הצ'רקסים המפוזרים בכל קצוות תבל את "יום השפה הצ'רקסית". אחד מעמודי התווך של כל חברה באשר היא השפה שבה

קרא עוד »

אחוות לוחמים

אחוות לוחמים, או בשמה הצ'רקסי «לֵ῀אוּז'», הייתה קבוצה של אנשים אשר התגבשה לא על בסיס משפחתי ולא על בסיס אזור גיאוגרפי אלא על בסיס של שבועה.

קרא עוד »

הר האלברוס

הר האלברוס❓ אֻושְחֵۧמָאף‼️
לא הרבה יודעים, אבל ההר הגבוה ביותר ביבשת אירופה נמצא במולדת של הצ'רקסים בקווקז.

קרא עוד »