יבלאר'

הברכה הנפוצה ביותר בשפה הצ'רקסית היא יֵבְּלָארְ! – «!Еблагъэ». זוהי בעצם המקבילה הצ'רקסית לביטוי "ברוך הבא" או "ברוכה הבאה" (בצ'רקסית אין זכר ונקבה).
Yeblagh - ברוכים הבאים

הברכה הנפוצה ביותר בשפה הצ'רקסית היא יֵבְּלָארְ! – «!Еблагъэ».

זוהי בעצם המקבילה הצ'רקסית לביטוי "ברוך הבא" או "ברוכה הבאה" (בצ'רקסית אין זכר ונקבה). והמשמעות שלו הוא "בוא/י", "היכנס/י", "התכבד/י". וכמו הרבה ברכות מהסוג הזה בכל שפה, היא הפכה לדיי לקונית ונדושה.

יחד עם זאת, כאשר אנחנו מנתחים את המשמעות העמוקה שלה, אנחנו למדים דבר נוסף על תרבות האירוח הצ'רקסית. פירוש המילה 'בְּלִי' בצ'רקסית הוא 'שבע', והתחילית 'י' משמשת בשפה ליידוע, כך שהמשמעות המילולית המדויקת של יבלאר' היא: 'השביעי' או 'השביעית'.  אז מה זה בעצם אומר? אם נוסיף לכך את הפתגם «ЛIэужьыр бжьиблкIэ мауэ» – 'השושלת נספרת שבע דורות למעלה', הדברים מתחילים קצת להתבהר.

השורשים של המילה הזאת למעשה חוזרים לעבר הרחוק של הצ'רקסים. כמו הרבה עמים עתיקים, גם הצ'רקסים היו משננים את אבותיהם שבע דורות למעלה. כל מי שנכללו במעגל הקרובים הזה נחשבו לבני משפחתם, והם היו חייבים לספק להם עזרה, תמיכה, הגנה מתקיפה וכדומה. נוסף לכך, בהרבה חברות עתיקות, כולל החברה הצ'רקסית, היה מקובל לקיים נישואין אקסוגמיים (כלומר נישואין מחוץ לקבוצה) ומעגל ההתייחסות היה לכל הפחות מחוץ לשבע הדורות למעלה. למעשה עד היום משתדלים הצ'רקסים לקיים נישואין אקסוגמיים ואף מתייחסים לנישואי קרובים כאל גילוי עריות.

לכן, כאשר הצ'רקסים היו משתמשים במילה יֵבְּלָארְ! הם בעצם היו אומרים: 'מי ייתן ותהיו מהשבעה' – כלומר – חלק ממשפחתנו ומקרובינו עם כל המשתמע מכך.

לתרבות אירוח מיוחדת צריך שתהיה גם ברכה מיוחדת, לכן, כך בחרו הצ'רקסים לברך את אורחיהם

יבלאר'

אהבתם את התוכן?! שתפו אותו

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך

יום המחול הבינלאומי

יום המחול הבינלאומי מצוין מידי שנה ב-29 באפריל. מחול הוא חלק בלתי נפרד מתרבות הצ'רקסים, וגם הם מציינים יום זה בהופעות פומביות של להקות המחול שלהם בקווקז ובפזורה.

קרא עוד »

יום הדגל הצ'רקסי

יום הדגל הצ'רקסי הוא יום אשר נחגג מידי שנה ב-25 בחודש אפריל. צ'רקסים מכל העולם נזכרים ביום הנפתו ההיסטורי ובאיחוד כל השבטים השונים תחתיו. דגל זה, משמש עד היום כסמל הלאומי היחיד בעבור כל הצ'רקסים הפזורים ביותר מחמישים מדינות בעולם.

קרא עוד »

אפריל

החודש השני בלוח השנה הצ'רקסי היה מתחיל ב-22 באפריל ושמו היה כשם תופעת הטבע הנפוצה בו – "חודש המלטת הכבשים".

קרא עוד »

על קולוניאליזם ודמוגרפיה

הסיפור של הצ'רקסים בקווקז הוא במידה רבה סיפור של עם שהפך למיעוט בתוך בארצו. תוך מאתיים שנה, מספריהם צנחו מאוכלוסייה של מיליונים לאוכלוסייה של עיירה

קרא עוד »

ראש השנה הצ'רקסי

ראש השנה הצ'רקסי נחגג ביום השיוויון האביבי ב-21 בחודש מרץ. זהו יום המסמל את בוא האביב. את ראש השנה, הצ'רקסים היו חוגגים במשך שלושה ימים באמצעות פולחן, ריקודים וביקורי קרובים וחברים.

קרא עוד »

יום השפה הצ'רקסית

היום ה-14 במרץ 2021, מציינים מיליוני הצ'רקסים המפוזרים בכל קצוות תבל את "יום השפה הצ'רקסית". אחד מעמודי התווך של כל חברה באשר היא השפה שבה

קרא עוד »

אחוות לוחמים

אחוות לוחמים, או בשמה הצ'רקסי «לֵ῀אוּז'», הייתה קבוצה של אנשים אשר התגבשה לא על בסיס משפחתי ולא על בסיס אזור גיאוגרפי אלא על בסיס של שבועה.

קרא עוד »

הר האלברוס

הר האלברוס❓ אֻושְחֵۧמָאף‼️
לא הרבה יודעים, אבל ההר הגבוה ביותר ביבשת אירופה נמצא במולדת של הצ'רקסים בקווקז.

קרא עוד »