על צ'רקסיה ובחריין

מה משותף למדינה ערבית קטנה במפרץ הפרסי לבין מולדת הצ'רקסים❓
הקווקז בתמונת לווין

בחודש האחרון, שמה של הממלכה הקטנה מהמפרץ הפרסי עלה כמדינה פוטנציאלית נוספת שאמורה להתחיל נורמליזציה עם ישראל, והנה לפני שבוע שמענו על ההודעה הרשמית מראש הממשלה.

אז מה משותף בין צ'רקסיה לבחריין❓ ובכן, כמעט שום דבר, למעט השם של שתיהן.

בשפה הערבית, שמה של הממלכה הקטנה הוא – מַמְלַכַּת אַלְבַּחְרין שפירושו -'ממלכת שני הימים', וזאת מכיוון שמדובר באי קטן הנמצא בין שני ימים. 'בַּחְר' בערבית זה ים, והתוספת 'ין' מציינת זוג. ממש כמו ה- 'יים' במילה אופניים בשפה העברית.

השם של מולדת הצ'רקסים בשפתם הוא – אָדִּיגֵה חֵ'קּוּ שפירושו – 'אָדִּיגֵה בין הימים'. חִ'י בצ'רקסית זה 'ים', ו- קּוּ זה 'אמצע' או 'משהו שנמצא בין שני דברים'. ואָדִּיגֵה זה השם שקוראים לעצמם הצ'רקסים בשפתם (אֵנְדוֹ-נִים ; Endonym). מכיוון שהטריטוריה המוכרת בשם צ'רקסיה נמצאת בין הים הכספי במזרח לבין הים השחור במערב, הצ'רקסים קראו לה אָדִּיגֵה חֵ'קּוּ.

המשמעות של המילה חֵ'קּוּ הפכה עם הזמן ל- מולדת, ולכן צ'רקסיה ידועה גם בשם חֵ'קּוּז' – 'המולדת הישנה', בעיקר עבור צ'רקסים שנולדו בפזורה. מעניין לציין כי מספר משפחות צ'רקסיות בירדן אף אימצו את המילה הזאת כשם משפחה והיא נהגית – האקוז.

תמונת לוויין של ממלכת בחריין.
ממערב – ערב הסעודית, ממזרח – קטר.

אהבתם את התוכן?! שתפו אותו

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך

יום המחול הבינלאומי

יום המחול הבינלאומי מצוין מידי שנה ב-29 באפריל. מחול הוא חלק בלתי נפרד מתרבות הצ'רקסים, וגם הם מציינים יום זה בהופעות פומביות של להקות המחול שלהם בקווקז ובפזורה.

קרא עוד »

יום הדגל הצ'רקסי

יום הדגל הצ'רקסי הוא יום אשר נחגג מידי שנה ב-25 בחודש אפריל. צ'רקסים מכל העולם נזכרים ביום הנפתו ההיסטורי ובאיחוד כל השבטים השונים תחתיו. דגל זה, משמש עד היום כסמל הלאומי היחיד בעבור כל הצ'רקסים הפזורים ביותר מחמישים מדינות בעולם.

קרא עוד »

אפריל

החודש השני בלוח השנה הצ'רקסי היה מתחיל ב-22 באפריל ושמו היה כשם תופעת הטבע הנפוצה בו – "חודש המלטת הכבשים".

קרא עוד »

על קולוניאליזם ודמוגרפיה

הסיפור של הצ'רקסים בקווקז הוא במידה רבה סיפור של עם שהפך למיעוט בתוך בארצו. תוך מאתיים שנה, מספריהם צנחו מאוכלוסייה של מיליונים לאוכלוסייה של עיירה

קרא עוד »

ראש השנה הצ'רקסי

ראש השנה הצ'רקסי נחגג ביום השיוויון האביבי ב-21 בחודש מרץ. זהו יום המסמל את בוא האביב. את ראש השנה, הצ'רקסים היו חוגגים במשך שלושה ימים באמצעות פולחן, ריקודים וביקורי קרובים וחברים.

קרא עוד »

יום השפה הצ'רקסית

היום ה-14 במרץ 2021, מציינים מיליוני הצ'רקסים המפוזרים בכל קצוות תבל את "יום השפה הצ'רקסית". אחד מעמודי התווך של כל חברה באשר היא השפה שבה

קרא עוד »

אחוות לוחמים

אחוות לוחמים, או בשמה הצ'רקסי «לֵ῀אוּז'», הייתה קבוצה של אנשים אשר התגבשה לא על בסיס משפחתי ולא על בסיס אזור גיאוגרפי אלא על בסיס של שבועה.

קרא עוד »

הר האלברוס

הר האלברוס❓ אֻושְחֵۧמָאף‼️
לא הרבה יודעים, אבל ההר הגבוה ביותר ביבשת אירופה נמצא במולדת של הצ'רקסים בקווקז.

קרא עוד »